Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Jak lepiej pracować? Czy mieć coś swojego a być zadowolonym z etatu? Jedna, jak i druga opcja jest ciekawa, ale ma też wady

23 października 2019
Każdy kto jest zawiedziony swoją obecną pracą zastanawia się: a może tak własna firma? Koncepcja ta wydaje się o tyle ciekawa, że przecież swój biznes to brak szefa i samodzielne decyzje. Oczywiście, niesie to za sobą obawę, iż może się nie poszczęścić, lecz jest jednocześnie dość kuszące. To również zależy jakimi jesteśmy osobami.

Być może lubimy nowe wyzwania, preferujemy być jednakże jak kowale swojego losu, w w tym przypadku własna działalność gospodarcza jest wskazana. Jednakowoż, jak się boimy i wolimy pracować u kogoś na etacie niezbędnym przemyśleć czy pragniemy podjąć takie wyzwanie.

Te dwa obszary, działalność gospodarcza i umowa o pracę są ze sobą bardzo związane. W tym sensie, że jak pracujemy u kogoś to mamy pewną umowę (oczywiście, jeśli faktycznie posiadamy, ponieważ różne z tym bywa) i zapewnienie, że w razie choroby czy zwolnienia należą się nam określone prawa. Gdy przechodzimy na swoje to ewentualnie zatrudniamy jakieś osoby na taką lub inną umowę. Będąc zatrudnionym u kogoś mamy także inne korzyści, jak urlop wychowawczy zus, czyli pewność, iż w trakcie wychowywania dziecka mamy pewny dochód, a dodatkowo w tym czasie nikt nas nie może wyrzucić z pracy.

stanowisko w biurze

Autor: Dushan Hanuska
Źródło: http://www.flickr.com

Dla wielu osób, które chcą posiadać coś własnego lepszym wyjściem będzie spółka cywilna. Rejestracja spółki cywilnej jest mało skomplikowana, a dodatkowo wśród spółek osobowych cieszy się ona najbardziej znaczną popularnością. Jeśli planujemy taką powinniśmy zawrzeć umowę spółki i dokonać właściwych zgłoszeń w urzędach. Ponadto, wspólnicy spółki powinni posiadać wpis w CEIDG. Czemu? Działa tu prawo cywilne, jakie mówi, że wspólnicy są podmiotami prawa, a spółka jest jedynie łączącą ich umową. I to dlatego uczestnikom spółki, a nie konkretnie spółce, należy się status przedsiębiorcy. To może być ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają podobny sposób myślenia i w planach mają współpracę. Każdy właściwie powinien sam przemyśleć, co z tym zrobić.

Czy właściwie najlepsza jest zwykła praca u kogoś, gdzie mamy umowę, lecz również nieznaczną autonomię czy może trzeba zaryzykować – założyć firmę, założyć spółkę i być swoim szefem? Każde z tych rozwiązań ma swoje pozytywy i negatywy, wszystko zależy od naszych preferencji. To w jaki sposób podchodzimy do tego typu spraw.
Czytaj też https://poradnikpracownika.pl/-podstawa-wymiaru-skladek-dla-osob-przebywajacych-na-urlopach-wychowawczych-2014

You Might Also Like