Bpgew
Tajemnice wschodu.

Jednym z mało popularnych profesji, a jednocześnie zaliczanych do bardzo wymagających oraz prestiżowych jest aktuariusz

11 października 2018
Wielu ludzi nie miało nawet okazji słyszeć o takim zawodzie, a jednak okazuje się że całkiem dobrze się on miewa. Przede wszystkim aktuariusze są potrzebni w ubezpieczeniowych firmach, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każda firma ubezpieczeniowa musi mieć zatrudnionego aktuariusza.

Świnka skarbonka

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Jego podstawową rolą przy takim zatrudnieniu będzie przy ubezpieczeniach na życie wycena rezerw (kliknij tutaj), zaś przy majątkowych i osobowych opinia w zeznaniach rocznych. W praktyce w większości towarzystw pracuje co najmniej kilku aktuariuszy, którzy tworzą dział odpowiedzialny za praktycznie wszystkie sprawy które się wiążą z wyceną ryzyka finansowego. Oprócz tego do obowiązków aktuariusza zaliczają się analizy ryzyka przy poszczególnych finansowych produktach, wyliczenie progów płynności finansowej i analizy zyskowności. Dzięki temu co robią towarzystwa finansowe będą mogły zarządzać swoimi finansowymi produktami, innymi słowy bezpiecznie prowadzić działalność ubezpieczeniową.

Jak już było wspomniane, aktuariusz należy do elitarnych zawodów, najlepiej o tym świadczy liczba dziś pracujących w nim ludzi – na dzień dzisiejszy jest to nie więcej niż nazwisk. Zostanie aktuariuszem obwarowane zostało wieloma procedurami. Chętny wypełnić musi szereg warunków, czyli mieszkać na obszarze Polski, posiadać wyższe wykształcenie i nie być karanym za określone przestępstwa. Spełnienie tego wszystkiego umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego, i dopiero po jego pozytywnym zaliczeniu można pracować w tym zawodzie. http://www.rezerwy24.pl/aktuariusz/

A przejście takiego egzaminu nie jest łatwe, chętni będą się bowiem musieli wykazać doskonałą zdolnością analityczną i doświadczeniem z zakresu finansowej matematyki. Zainteresowanym wykonywaniem tej specjalności kuszą zarobki, ubezpieczeniowe firmy sporo mogą zapłacić za doświadczonych ludzi, więc raczej nie powinny nikogo dziwić pięciocyfrowa kwota na przelewie.

You Might Also Like