Jednym z mało popularnych profesji, a jednocześnie zaliczanych do bardzo wymagających oraz prestiżowych jest aktuariusz

Wielu ludzi nie miało nawet okazji słyszeć o takim zawodzie, a jednak okazuje się że całkiem dobrze się on miewa. Przede wszystkim aktuariusze są potrzebni w ubezpieczeniowych firmach, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każda firma ubezpieczeniowa musi mieć zatrudnionego aktuariusza.

Świnka skarbonka

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Jego podstawową rolą przy takim zatrudnieniu będzie przy ubezpieczeniach na życie wycena rezerw (kliknij tutaj), zaś przy majątkowych i osobowych opinia w zeznaniach rocznych. W praktyce w większości towarzystw pracuje co najmniej kilku aktuariuszy, którzy tworzą dział odpowiedzialny za praktycznie wszystkie sprawy które się wiążą z wyceną ryzyka finansowego. Oprócz tego do obowiązków aktuariusza zaliczają się analizy ryzyka przy poszczególnych finansowych produktach, wyliczenie progów płynności finansowej i analizy zyskowności. Dzięki temu co robią towarzystwa finansowe będą mogły zarządzać swoimi finansowymi produktami, innymi słowy bezpiecznie prowadzić działalność ubezpieczeniową.

Jak już było wspomniane, aktuariusz należy do elitarnych zawodów, najlepiej o tym świadczy liczba dziś pracujących w nim ludzi – na dzień dzisiejszy jest to nie więcej niż nazwisk. Zostanie aktuariuszem obwarowane zostało wieloma procedurami. Chętny wypełnić musi szereg warunków, czyli mieszkać na obszarze Polski, posiadać wyższe wykształcenie i nie być karanym za określone przestępstwa. Spełnienie tego wszystkiego umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego, i dopiero po jego pozytywnym zaliczeniu można pracować w tym zawodzie. http://www.rezerwy24.pl/aktuariusz/

A przejście takiego egzaminu nie jest łatwe, chętni będą się bowiem musieli wykazać doskonałą zdolnością analityczną i doświadczeniem z zakresu finansowej matematyki. Zainteresowanym wykonywaniem tej specjalności kuszą zarobki, ubezpieczeniowe firmy sporo mogą zapłacić za doświadczonych ludzi, więc raczej nie powinny nikogo dziwić pięciocyfrowa kwota na przelewie.