Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Firmy wydają dziesiątki tysięcy dolarów na badania, i oczywiście zamierzają otrzymać zwrot swoich inwestycji

29 stycznia 2019
Wiedza od wieków mogła dać pewną przewagę nad resztą, pozwalała na zdobycie pieniędzy czy nawet przez jej posiadanie wygrywało się wojny. Nie inaczej jest dzisiaj, z tym że ciężar pozyskiwania wiadomości został przeniesiony na technologie przemysłowe. A jest o co się bić, bo za nowymi innowacjami idą bardzo duże pieniądze.

Dzisiaj bez dużych nakładów finansowych ciężko będzie o doniosłe odkrycia, trudno się więc dziwić że wszyscy chronią je przed innymi jak tylko się da. Powszechne są patenty, które nie pozwalają konkurencji na używanie danych wynalazków przez pewien określony czas. Wykorzystując patenty można swe wynalazki chronić i na nich zarabiać, chociaż i tak pewności nie będzie, że ktoś ich trochę nie zmodyfikuje i nie użyje bez zgodny właścicieli. Poza tym podczas badań trzeba bardzo się starać, aby nic nie wydostało się na zewnątrz, bo szpiegostwo przemysłowe jest coraz częściej używane przez wiele firm.

praca nad reklamą

Autor: Nicholas Wang
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz walka o zyski i pieniądze przy robieniu interesów obejmuje także sposób prowadzenia biznesu. Nieuczciwe praktyki rynkowe (tutaj) są od wielu lat spotykane w niejednej branży, tam gdzie mogą się pojawić większe kwoty u niejednej osoby kończą się skrupuły i zaczyna liczyć tylko zysk. Podrabianie produktów, podszywanie się pod inne znaki firmowe czy też kradzież odbiorców to jedynie część z przestępstw, o jakich się słyszy przy takiej okazji. Lecz czyny nieuczciwej konkurencja to również wykorzystywanie przeszkadzanie w dostępie do konsumentów i użytkowanie technologii bez odpowiednich pozwoleń, co w rosnącej liczbie przypadków kończy się na drodze sądowej.

Lecz pokusa zysków będzie tak ogromna, że spora część ludzi nie będzie miało żadnych oporów przed takimi praktykami, żeby tylko zarobić. Jak się jednak okazuje, problem ten dotyczy także normalnych ludzi, którzy często mogą łamać autorskie prawa osobiste (na tej stronie), niekiedy nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Odtwarzanie filmów czy słuchanie muzyki ściągniętej z sieci to również łamanie takich praw, co niestety do większości osób nadal nie dociera.

You Might Also Like