Bpgew
Jak exsportować towary i znaleźć dobry rynek zbytu? porady.

Jak często wymieniać filtry w pojeździe? Przewodnik dla każdego Kowalskiego

8 stycznia 2021
Filtry są to podstawowe elementy eksploatacyjne każdego pojazdu, natomiast ich regularna wymiana jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Nierzadko jednakże występują nieścisłości, kiedy dokonywać wymiany filtrów i jak to zrobić? Zapraszamy więc do lektury naszego zwięzłego informatora.

Filtry paliwaJak łatwo zgadnąć, filtr paliwa odpowiada za filtrację benzyny. Filtr tenże jest w szczególności istotny w wypadku silników wysokoprężnych, aczkolwiek oczywiście właściciele „benzyniaków” też powinni o nim pamiętać. W motorach diesla instaluje się bowiem specjalne narzędzia wysokociśnieniowe, jakie wymagają „czystego” paliwa. W sprzedaży dostępnych jest kilka typów filtra paliwa (firma IOW TRADE). Dla przykładu, w silnikach benzynowych zwykle używane są siatkowe filtry zabezpieczające a także nieduże papierowe filtry przewodowe. Dokładność oczyszczania paliwa zależy od typu użytego materiału.

Auto

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Co do lokalizacji filtra paliwa w wozie, najczęściej instalowany jest on między pompą zasilającą a wtryskiwaczami, jest to jednak kwestia indywidualna oraz zależy od modelu samochodu. Filtry paliwa musimy wymieniać co okres określony w instrukcji obsługi samochodu (z reguły przebieg w przedziale 15-50 tys. kilometrów). Filtr paliwa to element przystępny cenowo, jego cena kształtuje się na poziomie kilkunastu. W przypadku dużej części modeli pojazdów wymiana jest prosta i możemy dokonywać jej własnoręcznie. Sugestia – przed montażem spójrzmy na celowo zaznaczone strzałki na filtrze, dadzą nam one informacje o kierunku transferu paliwa.

Filtry oleju
Filtr oleju jest odpowiedzialny za filtrację oleju jak też usunięcie zanieczyszczeń, powstających w silniku w czasie pracy. Są to więc pozostałości po niewypalonym paliwie, kurz z powietrza lub cząstki metali. Nie każde zanieczyszczenia z powietrza oczyści filtr powietrza, filtr oleju powinien zatem niejako korygować jego pracę. W marketach motoryzacyjnych możemy nabyć wiele rodzajów filtrów oleju, gdyż każdy silnik posiada własną, unikatową budowę oraz wymaga innego filtra oleju. Ażeby dobrać odpowiedni filtr oleju trzeba skorzystać z konfiguratorów internetowych. Zachęcamy do zakupu filtrów oleju renomowanych, producentów, którzy zapewniają wysoką jakość filtracji. Dobrym zwyczajem jest wymiana filtra oleju wespół z olejem oraz uszczelką korka spustowego.

You Might Also Like