Bpgew

Jakimi sposobami bezpiecznie i stosunkowo tanio usprawnić parametry swojego samochodu – zalety tuningu za pomocą chipów

24 lutego 2019
Większość właścicieli samochodów pragnie, żeby ich auta przypominały bolidy rodem z torów wyścigowych. Jeżeli nawet autem jest rodzinne, wygodne kombi albo siedmioosobowy van, to jednak chciałoby się mieć dwieście koni do dyspozycji i wyprzedzać wszystkich innych kierowców na światłach.

samochody po tuningu

Autor: Axion23
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz zdecydowana większość oferowanych samochodów może tylko pomarzyć o czymś takim – są one po prostu zwyczajnymi pojazdami, mającymi przede wszystkim służyć jako normalny środek przemieszczania się, pomijając raczej radość płynącą z odpowiednich osiągów. Tak więc jeżeli ktoś chce mieć szybsze, bardziej dynamiczne auto, to ma dwa wyjścia. Albo zakupi mocniejszy egzemplarz, co przeważnie jednak będzie się wiązać z wyższą ceną za taki pojazd. Wyjście drugie będzie przeznaczone dla miłośników i pasjonatów samochodów, a jest nim zwiększenie mocy posiadanego obecnie auta przez użycie pewnych modyfikacji. Zależnie od rodzaju realizowanych prac

tuning

Autor: YuJeen
Źródło: http://www.flickr.com

poprawić można parametry auta nawet o kilkadziesiąt procent, oczywiście trzeba to zrobić umiejętnie i rozważnie, tak żeby nie nic przy okazji nie zepsuć. Najbardziej popularną zmianą, która pozwoli na uzyskanie przynajmniej paru procent mocy więcej, jest chip tuning. W największym skrócie polega on na takim zmodyfikowaniu charakterystyki jednostki sterującej napędem, aby zwiększyć osiągi, a równocześnie zmniejszyć spalanie i poprawić sprawność pojazdu.

Typowe silniki instalowane zwykle w autach często mają sporo możliwości na to, aby zwiększyć ich wydajność. Firmy specjalnie nie podkręcają tych parametrów, żeby silniki mogły być wystarczająco żywotne i bezawaryjne. Lecz umiejętne zamontowanie zaprogramowanego w odpowiedni sposób chipa może sprawić, że silnik sporo zyska na wydajności, a jednocześnie będzie sporo oszczędniejszy. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że taka ingerencja może nieść za sobą niebezpieczeństwo awarii silnika, dlatego też zabierając się za tego typu przeróbki należy swój samochód oddać tylko w pewne, sprawdzone ręce doświadczonego mechanika.