Opisanie obiektu budowlanego – deskrypcja.

Książka obiektu budowlanego jest zbiorem dokumentów eksploatacji oraz zdarzeń zachodzących w czasie użytkowania obiektu. Książka obiektu budowlanego to zeszyt – zazwyczaj gotowy – przygotowany zgodnie z wzorem zawartym w załączniku do rozporządzenia, o formacie A4, z odpowiednimi rubrykami do dokonywania wymaganego rodzaju wpisów, w którym odnotowuje się kolejne zdarzenia i czynności związane z użytkowaniem obiektu. Do tak prowadzonego zeszytu dołącza się, jako zintegrowaną część – odpowiednie dokumenty: protokoły, projekty, ekspertyzy oraz inne dokumenty, potwierdzające konieczność dokonania danej czynności oraz późniejsze jej dokonanie, sposób oraz zakres.

Książka obiektu budowlanego ma byćprowadzona oraz przechowywana przez właściciela obiektu, przez cały czas istnienia obiektu budowlanego.

rysunek techniczny pewnego nieznanego obiektu

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com

Z obowiązku założenia książki obiektu budowlanego wyłączona jest jednak pewna grupa obiektów, m.in.: domy jednorodzinne, zabudowa zagrodowa czy letniskowa itp.. Dla innych obiektów inżynieryjnych zamiast książki obiektu budowlanego mogą być prowadzone inne rodzaje ksiąg ich użytkowania, np. książka obiektu mostowego, dziennik objazdu dróg itd.

Zainteresował Cię ten materiał? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj ponadto szczegóły w źródle (http://www.ksiegowi-doradcy.pl/kategorie/cennik), odnajdziesz tam dodatkowe dane.

Zakładane i prowadzone są zgodnie z odrębnymi przepisami (np. na podstawie ustawy o drogach publicznych). Założenie książki obiektu budowlanego powinno nastąpić z chwilą rozpoczęcia eksploatacji danego obiektu budowlanego (). Dla każdego obiektu winno się założyć osobną książkę, na przykład jeśli na jednej nieruchomości stworzono 3 budynki mieszkalne stanowiące następnie jedną wspólnotę mieszkaniową, powinny zostać założone trzy osobne zeszyty – po jednej dla każdego obiektu.

Do założonej książki obiektu budowlanego dołącza się dokumentację budowy, powinna być przekazana właścicielowi tudzież zarządcy po skończeniu budowy.

Wpisy w książce obiektu budowlanego wpisywać może wyłącznie osoba upoważniona przez właściciela tudzież zarządcę. Zamiana osoby upoważnionej do robienia wpisów powinna być również odnotowana w tym samym zeszycie.

W chwili obecnej jakichkolwiek wymagań tudzież uprawnień wobec ludzi dokonujących wpisów. Prowadzona książka obiektu budowlanego, razem z całą dokumentacją, powinna być przez cały czas dostępna u właściciela tudzież zarządcy. Kontrolę prowadzenia i zgodności mogą przeprowadzić organy nadzoru budowlanego (zobacz tutaj). Książka obiektu budowlanego jest więc kontynuacją dla dziennika budowy jak i wyprzedza ewentualny dziennik. Dokumenty te w komplecie ukazują okres istnienia obiektu.

, ,

Related posts

Latest posts

Planujesz wyjechać na wakacyjny urlop? Pomyśl o tym już dzisiaj!

Wprawdzie obecnie mamy początek sezonu zimowego, ale wszyscy ci, którzy planują wyjechać w lecie na wakacyjny urlop muszą zacząć myśleć o tym właśnie dzisiaj. Wszystko można bowiem lepiej zaplanować, a zarezerwowanie noclegów z odpowiednim terminem daje o wiele szersze możliwości. Pomysły na wakacje mogą być naprawdę różne.

Nietypowy sposób na interesujący i ekologiczny prezent

Gadżety reklamowe muszą nie tylko zawierać logo zamawiającej je firmy, lecz również być przydatne dla swych odbiorców. Nie powinny to być jednak jakiekolwiek komputerowe maszyny, mogą również posłużyć do zmniejszania stresu poprzez aktywność rąk i głowy.
Mogą zostać to popularne od mnóstwa lat zabawki rodzaju jo-jo, których zasada działania jest niezwykle prosta.

Czy karma brit care proponuje wszystko co konieczne?

Kiedy decydujemy się na posiadanie zwierzaka, to obowiązkowo musimy myśleć co będzie mu niezbędne, do długiego życia. Nie mamy szansy zapomnieć o karmie wysokiej jakości, lecz również powinno się zwracać uwagę na środki pielęgnacyjne i zabawki, tak abyśmy powiedzieli, że zapewniamy mu wszystko co najistotniejsze.
Jakie kosmetyki dla yorka możemy wybrać?
Jeśli nie zaznaczymy jakiego typu preparaty okażą się być odpowiednie dla naszego zwierzaka, to z pewnością w markecie zoologicznym, powinniśmy spytać o to, jakie kosmetyki dla yorka mogą okazać się być nam zaoferowane.

Jak dobrać akcesoria do kuchni? Które z nich są najcenniejsze, na co zwracać uwagę?

Najodpowiedniejsze wyposażenie do kuchni sprawiać może dość dużo zmartwień. Zwłaszcza tak się dzieje, w momencie gdy musimy od początku wyposażyć kuchnię. To także niełatwe, gdy nasz budżet jest trochę ograniczony. Najważniejsze w takim momencie, aby podejmować decyzję, które elementy są nam niezwykle potrzebne po pierwsze, z którymi mamy okazję poczekać.