Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Co warto wiedzieć o handlu gazem w Polsce?

8 grudnia 2019
Gazownictwo dotyczy dużych firm, które posiadają koncesję na sprzedaż tego surowca. Kto może sprzedawać i obracać gazem ziemnym w Polsce? Czy gaz ziemny w Polsce to sposób na zbicie kapitału, czy raczej zamknięty koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą tylko nieliczni?
Sprzedaż gazu, to jest jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a konkretniej cen za tenże surowiec, niezbędny w codziennym życiu (napędza samochody, stosowany w kuchenkach, termach, palnikach, spawach itd.) budzi dużą dyskusję. Patrzymy z uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót rosyjskim gazem

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas istotna zależność w imporcie gazu z Rosji.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to szybko sprawdź tutaj odbiór sprzętu agd wrocław podobne materiały – one także są warte zainteresowania.

Jak duża część krajów byłego bloku wschodniego jesteśmy praktycznie uzależnieni od wschodniego sąsiada jeśli chodzi o zasoby gazu, a także ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić o praktycznym monopolu rosyjskim na polski gaz. Dziś byłoby to nadużyciem – gdyż mamy podpisane umowy z innymi państwami, z których importujemy ten surowiec i nie jest silny przy nim gaz ziemny w Polsce – są jednak firmy handlujące gazem.Monopolista od ponad 30 lat

Gospodarka wolnorynkowa pozwala nam na zmianę dostawcy gazu, niezależnie czy mówimy o kliencie indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, iż lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja. Szczytne hasło ma się inaczej do praktyki.

Jeśli szukasz interesujących informacji na opisywany temat, poczytaj tu nas, a na pewno odnajdziesz ciekawe fakty.

Ta jednak wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, to jest w dawnym ustroju gospodarczo-politycznym, jest dziś spółką akcyjną, której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, to jest: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt bardzo dużej dominacji spółki na rynku. Blisko 7 milionów osób fizycznych i firm w Polsce korzysta z oferty PGNiG.

W naszym kraju niemal każde gospodarstwo domowe potrzebuje stałego dostępu do gazu ziemnego, co sprawia, że ten rynek naprawdę jest ogromny i nie dziwi fakt, że coraz więcej firm jest nim zainteresowanych. Zaangażowani w obracanie surowcami, nierzadko dorobieni już z pewnymi fortunami biznesmeni, starają się uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej otwartym. Wszak samo już wejście na ten rynek wymaga milionowego kapitału, a także … dobrych kontaktów z rządzącymi. Duon, Handen, Energa – oto przykładowe korporacje, które mają koncesję na sprzedaż gazu nad Wisłą.

You Might Also Like