Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata., Tajemnice wschodu.

Miejsca, w których są kopalnie odkrywkowe

11 października 2018
Nie raz słyszeliśmy, że Polska kopalniami stoi. Może kiedyś tak było. Obecnie kopalnie są zamykane. Górnicy muszą protestować, bo zabiera im się jedyne źródło utrzymania rodziny. A sporo osób się krzywi, bo twierdzi, że mogą zmienić kwalifikacje. Jednak Ci ludzie, nie rozumieją tego, że ludzie pracujący na kopalni są tam zatrudniani z pokolenia na pokolenie i tak realnie nie są w stanie się przekwalifikować. A wyjazd z kraju i działanie w kopalniach w innych państwach bywa dość ryzykowna i często nie jest możliwa.

kopalnia
Ostatnimi czasy kontrowersje nie tylko są związane z górnikami pracującymi na dole, ale też kopalni odkrywkowych. W różnych krajach taka metoda wydobywania surowców jest stosowana, ale w naszym kraju niestety coraz więcej osób jest przeciwnych i w tej kwestii zaczynają się protesty okolicznych mieszkańców. Ludzie twierdzą, że odkrywka, sprawdź informacje, zniszczy między innymi okoliczne uprawy. Oczywiście osoby protestujące mają milion innych powodów dla których tak głośno krzyczą. Jednak warto wziąć pod uwagę to, że odkrywkowa kopalnia (zobacz) to nie tylko wady.

Mieszkańcy wielu gmin w naszym państwie uważają, że działalność kopalni odkrywkowej w ich okolicy przyczyni się do katastrofy ekologicznej. W związku z tym mieszkańcy burzą się. My Polacy przyzwyczailiśmy się, że musimy organizować protesty w taki tylko sposób nasz głos będzie słyszalny. Z tego też powodu ludzie z miejscowości Krobia (o inicjatywie) wespół z ludźmi z pobliskich gmin i nie tylko, stworzyli prawie ośmiokilometrowy łańcuch z ludzi, którzy protestowali przeciw budowie odkrywki Poniec-Krobia-Oczkowice. Mieszkańcy chcą, by zaprzestano rozważań dotyczących tworzenia kopalni odkrywkowych ogółem.

kopalnia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl

Oczywiście jasne jest, że teren przy jak i obszar samej kopalni odkrywkowej uległby totalnemu przeobrażeniu, ale poza wieloma minusami są również plusy takiej inwestycji. Kolejne miejsca pracy i opcja otrzymania cennych złóż. Jednak każdy ma swoją opinie i w tej sytuacji nie da się odnaleźć złotego środka. Nie zważając na podjętą decyzję będą osoby niezadowolone. Dobrze byłoby zamiast krzyczeć albo zamiast nie konsultować nic ze społeczeństwem przeprowadzić rozmowę publiczną ze zwolennikami i oponentami tworzenia kopalni (hiperłącze do strony) odkrywkowej. Przez to można byłoby chociaż przyjrzeć się sytuacji z dwóch stron i wybrać któreś ze stanowisk, moglibyśmy zrozumieć, o co w tym chodzi.

You Might Also Like