Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Co każdy VAT-owiec wiedzieć powinien

11 października 2018
Zakładając działalność gospodarczą, musimy podjąć decyzję, czy będziemy płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma zaletami, ale również może być to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne – wszystko zależy od specyfiki danej działalności.Działalność gospodarcza VAT opłaca się przede wszystkim wówczas, gdy wiemy, że w firmie będziemy dużo inwestować w produkty lub w środki trwałe. Zakup produktów bez wartości VAT sprawia, iż wydatki są znacząco niższe. Bycie płatnikiem VAT umożliwia także rozpoczęcie współpracy z innymi jednostkami instytucjonalnymi, które także są płatnikami VAT.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jednak nasza działalność jest skierowana w głównej mierze do osób fizycznych i nie wymaga dokonywania częstych oraz drogich zakupów, możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem, że w roku kalendarzowym suma wartości sprzedaży opodatkowanej nie przewyższy kwoty 150 tys. zł. Są także takie typy działalności gospodarczej, które wymuszają od początku bycie płatnikiem VAT, np. kiedy handlujemy wyrobami zawierającymi metale szlachetne, lub kiedy nabywamy grunty pod budowę. Jeżeli posiadamy wątpliwości, czy opłaca nam się być VAT-owcem, zawsze można zasięgnąć opinii wykwalifikowanego księgowego. Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego, to najprawdopodobniej ominie nas również korekta VAT, która jest dość stresująca dla właścicieli firm, a obowiązkowa, jeśli nie chcemy ponosić konsekwencji prawnych oraz finansowych. Biuro rachunkowe przyda nam się również wówczas, kiedy czeka nas ulepszenie środka trwałego . http://www.cenabiznesu.pl/-ulepszenie-srodka-trwalego-amortyzacja

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Ulepszenie środka trwałego to w ogóle temat bardzo złożony i początkującemu przedsiębiorcy trudno jest połapać się w tych wszystkich zapisach prawnych. O ile jeszcze korekta VAT jest do ogarnięcia przy korzystaniu z internetowych poradników, o tyle zagadnienia związane z powiększeniem wartości środka trwałego mogą powodować sporo wątpliwości. Dlatego, jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza VAT (zobacz więcej), naprawdę rozsądnie jest mieć w pobliżu zaufanego księgowego, który w razie potrzeby pomoże zinterpretować ustawę, podpowie, jak postąpić, przygotuje za nas niezbędne pisma. Miesięczna obsługa biura rachunkowego nie jest kosztowna, a przecież będąc VAT-owcem i tak możemy ją sobie odpisać od podatku.

You Might Also Like