Znane wszystkim tradycje i zwyczaje, które praktykuje się w czasie święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to czas świętowania i radości w rodzinnym gronie. Przeważnie się je spędza z najbliższymi, i jest to najbardziej uroczyście chyba obchodzone święto. Okres Bożego Narodzenia to również bardzo bogata tradycja i od lat praktykowane obrzędy i zwyczaje, bez których trudno sobie ten okres wyobrazić.

Z pewnością do takich należy choinka – ciężko znaleźć dom, w którym w tym czasie nie migałyby rzędy lampek na naturalnym albo sztucznym drzewku. Z choinką jeszcze wiąże się jeden zwyczaj, z którego najbardziej zadowolone są wszystkie dzieci, właśnie pod nią

zobacz to

Autor: jacinta lluch valero
Źródło: http://www.flickr.com

pojawiają się prezenty bożonarodzeniowe. Lecz tak naprawdę zaczyna się wszystko wcześniej, bo niekiedy nawet kilka tygodni przed końcem grudnia. Bo wtedy już można zagnieść ciasto na pierniczki bożonarodzeniowe, które będzie dojrzewać aż do ich upieczenia. Wielu ludzi na początku grudnia zabiera się również za kartki na boże narodzenie ręcznie robione, tak żeby zdążyć z ich wysłaniem do rodziny i przyjaciół. Z pewnością każdy ucieszy się z takiej kartki dużo bardziej, niż z przyniesionej z jakiegoś marketu.

Jedną z najistotniejszych tradycji na Boże Narodzenie jest wieczerza wigilijna. Siada się do niej w dzień wigilii, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Należy wtedy nakryć odświętnie ubrany stół na boże narodzenie, przy nim właśnie rozsadza się wszystkich domowników. Stare tradycje mówią, aby jedno miejsce zostawić puste, dla zbłąkanego wędrowca, w niejednym domu nadal ten obyczaj się praktykuje.

Tradycyjna wigilia jest złożona z dwunastu potraw, pośród jakich nie może braknąć jakiejś ryby, pierogów z kapustą czy też kompotu z suszu. Podczas Wigilii zwyczajowo wszyscy łamią się opłatkiem i składają życzenia najbliższym – to także jest bardzo ważny symbol świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach śpiewa się także kolędy, a o północy sporo osób idzie do kościoła na coroczną pasterkę. Warto pielęgnować te wszystkie zwyczaje Bożego Narodzenia, bo właśnie dzięki nim ten okres świąt jest tak wyjątkowy i niezwykły.

,

Related posts

Latest posts

Po odpoczynek do ciepłych krajów – wycieczki na Majorkę

Przewidujesz urlop z kąpielą w ciepłym morzu, odpoczynkiem i imprezami na miejscu? Zapewne analizujesz więc południe Europy, od małego skrawku gibraltarskiej skały po Anatolię i Ziemię Świętą. Może rejsujesz? Lecisz samolotem? A może dojazd organizujesz we własnym zakresie?

Jakie artykuły znajdziemy w gazetkach promocyjnych, które teraz trafiają tak do konwencjonalnych skrzynek, jak i tych mailowych

Gazetki promocyjne stały się dzisiaj na tyle popularne, że właściwie każdy dostaje barwne biuletyny. I nawet małe sieci sklepów redagują własne gazetki, podążając w ślady ogromnych supermarketów lub centrów handlowych. Na klientach niesamowite wrażenie robią ceny, które kończą się czarodziejską liczbą 90 lub 99. Pomimo tego że to jedynie chwyt marketingowców, to znaczna część społeczeństwa zupełnie nie skupia na tym swojej uwagi, szczególnie jeżeli oferowane produkty są towarami, które w danym sezonie okazują się bardzo przydatne.

Globusy dekoracyjne to nieprawdopodobny plan na uzupełnienie stylizacji

Aranżowanie pomieszczeń jest bardzo ważne, z tego powodu dokładnie musimy się zastanowić nad tym, co chcemy do tego użyć. Istnieją na szczęście produkty, które niesamowicie sprawdzą się w każdym wnętrzu, a co więcej powodują, że będzie ono się przedstawiało rzeczywiście niesamowicie.

Najlepsze kołdry w bardzo przystępnej cenie

Sen jest praktycznie najważniejszym elementem naszego całego dnia, gdyż to w ciągu nocy cały umysł odpoczywa a poszczególne komórki się odnawiają. Jeśli pragniesz żeby twój sen przebiegał bezproblemowo, powinieneś zadbać o odpowiednią oprawę - wygodne łóżko czy solidny materac.