Bpgew
Turystyka i biznes - jak robić biznes i podróżować?

Akcesoria do wspinaczkowe

11 października 2018
Większość interwencji służb ratowniczych dotyczy niewłaściwego przygotowania miłośników wspinaczki w górach do wymagających warunków terenowych. Nieprzygotowanie jest tak bardzo skrajne, że ludzie wybierające się w góry nierzadko nie znają nawet numeru telefonu do służb ratowniczych. Był to jeden z głównych powodów, dla którego w Polsce wprowadzono numer telefonu 112. Góry to bardzo niebezpieczne tereny, w szczególności w okresie zimowym czy wczesno wiosennym, gdy utrzymuje się jeszcze śnieg. Rozsądni miłośnicy wspinaczki za każdym razem sprawdzają prognozę pogody oraz aktualne warunki pogodowe panujące na miejscu, kontrolują również ostrzeżenia dotyczące lawin, ale w pierwszej kolejności biorą ze sobą odpowiednią dla tego rodzaju warunków odzież.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
W co się ubrać w góry?W wędrówkach po górach najistotniejsze są buty – w sklepach sportowych niejednokrotnie spotyka się tzw. obuwie trekkingowe, czyli dopasowane właśnie do warunków wędrówki po górach. Buty takie są utwardzane za kostką, są wykonane z wytrzymałego tworzywa które pozwala stopom oddychać, ale przede wszystkim posiadają twardą podeszwę przez którą nie przebije się kamień. Istotnym wyposażeniem jest również przystosowana kurtka z warstwą przeciwwietrzną, takie rzeczy są jednak drogie więc w okolicach górskich często obserwuje się polary (produkty znanych producentów – www.skalnik.pl/odziez/odziez-meska/kurtki-polarowe-i-bluzy_243.html). Stanowią one dobrą izolację cieplną i ochraniają w ograniczonym stopniu przed wiatrem. Przed wycieczką w góry zawsze warto się zaopatrzyć także w dokładną mapę i kompas oraz naładować telefon komórkowy by w niebezpiecznej sytuacji wezwać odpowiednie służby.

Gdzie zaopatrzyć się na wycieczkę?Wszelkie akcesoria do wspinaczki i spacerów po górach można kupić w specjalnych sklepach sportowych. W tego rodzaju sklepach można znaleźć szeroki wybór odzieży z goretexu, polaru i innych podobnych tworzyw, specjalne namioty i śpiwory oraz dużo innych potrzebnych elementów. W takich sklepach łatwo dostać produkty znanych producentów, takich jak przykładowo znany na całym świecie Mammut (sprzęt do wspinaczki – najnowsze produkty). Oprócz ubrań, ten producent zajmuje się produkowaniem sprzętu używanego przez służby ratunkowe jak lokalizatory czy detektory lawinowe. Ceny akcesoriów są bardzo zróżnicowane, wystarczy jednak kupić podstawowy sprzęt, żeby być bezpiecznym w czasie górskich spacerów.

You Might Also Like