Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Jaki wariant opłat podatkowych wybrać, w przypadku kiedy wynajmujesz mieszkanie

11 września 2020
Mamy możliwość wybrać jeden z trzech wariantów podatku, różnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (współczynnik 8,5 proc.), podatek na regułach ogólnych (stawki progresywne 18 i 32 proc.) również podatek liniowy (stopa 19 proc.). Dwa poprzednie dotyczą osób fizycznych, które nie mają biznesu.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku musimy postanowić, która metoda jest dla nas lepszy. Na ogół jest to ryczałt, bo tu obowiązuje, mniejsza stawka. każdej sytuacji musimy wycenić cenę mieszkania, nie zlicza się tylko wielkość do zapłaty na umowie. Jeżeli naliczamy ryczałt, mamy na uwadze przychód, oznacza to otrzymane pieniądze, a w wypadku pozostałych rodzajów dochód, czyli przychód zmniejszony o koszty jego zdobycia. Generalizując, płacąc podatek od wynajmu na regułach ogólnych, możemy od niego potrącić koszty na renowację lub nowe umeblowanie. A jeżeli straciliśmy sporo, czasami opłaca się opłacić podatek (czytaj też likwidacja stanowiska pracy) na regułach ogólnych. Potrącić można także procent od zadłużenia hipotecznego. Przy obliczaniu podatku od wynajmu nie zapomnijmy wziąć pod uwagę podatku od nieruchomości i zużycia nieruchomości, to znaczy tego, że jej cena zmniejsza się z upływem lat i odliczamy to od podatku za wynajem (więcej pomocnych wskazówek na Gdy korzystamy z opodatkowania od dochodów z wynajmu w odmianie zryczałtowanej, należy złożyć deklarację na druku PIT-28 po skończeniu roku skarbowego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym trybem rozliczenia dochodów z najmu jest ich rozliczenie łącznie z dochodami z umowy o pracę w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia. Do przychodów z wynajmu kwalifikujemy tylko czynsz, bo stanowi on dodanie majątkowe wypożyczającego. Za to inne wydatki, które ma zobowiązanie płacić dzierżawca (komorne do spółdzielni, należności za media), nie są przychodem. W przypadku stopy podatku od wynajmu wypływającej z prawa o podatku od osób fizycznych, mamy możliwość potrącić koszty, które przekazaliśmy na to lokum. Może się okazać, że wartości były tak ogromne, że kwota podatku będzie niższa niż według podatku zryczałtowanego. Właściwy do rozrachunku dochodów z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy punktu pobytu płatnika podatków, niezależnie od tego gdzie jest obiekt wynajmu.

.

You Might Also Like