Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Wycena majątku przedsiębiorstwa

4 stycznia 2021
Otwarcie własnej firmy i późniejsze jej rozwinięcie to naturalna kolejność, jaka jest spotykana u wielu biznesmenów. Ale prowadząc przez lata biznes, zdobywając kolejne zlecenia, kontrakty i klientów niektórzy biznesmeni nie do końca będą mieli orientację, ile ich firma będzie warta. Niekiedy pytanie tego typu będzie się pojawiać dopiero wtedy, gdy ktoś złoży propozycję kupna firmy. Wielu przedsiębiorców zapewne zdecyduje się odmówić, gdyż dalej będzie chciała prowadzić swoją firmę, ale część na pewno się nad tego typu propozycją zacznie zastanawiać.

Jednak w takim momencie właściciel musi dokładnie wiedzieć, ile tak naprawdę jest warta jego firma, bo w przeciwnym przypadku może sporo na takiej transakcji stracić. Dlatego też w takich przypadkach niezbędna jest profesjonalna wycena udziałów, wykonana przez niezależnego audytora. Dopiero po przeprowadzeniu takiej wyceny właściciel może się dokładnie zastanowić i przemyśleć, czy przedsiębiorstwo opłaca mu się sprzedawać, czy odsprzeda tylko część udziałów, czy jednak ją pozostawi i w dalszym ciągu będzie prowadzić swój biznes.
wycena przedsiębiorstw

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com

Jak z reguły w takich sytuacjach bywa, wycena udziałów wykonana być może w bardzo różny sposób i różną metodologią. Najważniejszy jest cel, który ma takiej wycenie przyświecać. Zupełnie odmiennie firma będzie wyceniana, kiedy w grę chodzić będzie jej sprzedaż, uzyskanie inwestorów albo giełdowy debiut, a inaczej dla celów księgowo-podatkowych.

Jeśli chcesz poznać niniejszą tematykę bardziej, kliknij ten odnośnik, ponieważ znajdziesz więcej porad w witrynie (http://www.merservice.pl/uslugi/analiza-danych-sprzedazy/), którą Ci proponujemy.

Z tego też powodu dopiero po określeniu celu firma audytorska może przystąpić do działania. Ważna jest również metoda wyceny, ponieważ jest ich wiele, a odpowiednią trzeba wybrać również mając na uwadze to, do czego robiona wycena będzie potrzebna. Najpopularniejsze są trzy sposoby wycen, to znaczy majątkowa, porównawcza i dochodowa.

Udało nam się zwabić Twoją myśl tym interesującym opisem? Fantastycznie. Tym samym zapraszamy – kliknij ten link i przenieś się do następnej witryny po szczegóły.

Metoda porównawcza skupia się na firmach o takim samym profilu działalności i wielkości, na podstawie ich wyników finansowych i kondycji szacuje się, jak dużo warta być może wyceniana firma. Metoda dochodowa w kilku słowach będzie polegać na tym, że do wyceny wartości trzeba wziąć pod uwagę wysokość przyszłych dochodów, zaś metoda majątkowa to po prostu wycena majątku firmy, pomniejszonego o wszelakie zobowiązania.

You Might Also Like