Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Precyzyjne cięcie blach w przemyśle

18 lutego 2020
W wielu gałęziach przemysłowych zachodzi konieczność stosowania metalu. Pierwszym miejscem które przychodzi nam do głowy będzie na pewno przemysł budowlany. Używa się tam stal do konstruowania rozmaitego rodzaju konstrukcji, niezbędnych w procesie wznoszenia budynków (przykładowo zbrojenia które umożliwiają bezpieczne stawianie budowli wielokondygnacyjnych).

przemysł

Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Następnym odbiorcą stali jest bodaj najpotężniejsza dziś gałąź, mianowicie produkcja pojazdów.

Podoba Ci się ten tekst? Więc z pewnością masz zamiar przeglądnąć coś jeszcze. Jeśli tak, to kliknij w podany link i idź do źródła. Przyjemnego czytania!

W tym przypadku częstokroć konieczne jest nadzwyczaj precyzyjne ciecie tworzywa, częstokroć w ogromnie skomplikowanych kształtach. Płyty stalowe – płyty ze stali na – zależnie od wymagań, mogą być na linii produkcyjnej gięte czy też przecinane. Sposobów na tę ostatnią czynność jest kilka. Ich dobór jest uzależniony od pożądanego stopnia dokładności cięcia.

Można zatem używać strumienia cieczy pod wielkim ciśnieniem, bądź – klasycznie – gazowego palnika. Wszystkie te wymienione sposoby są jednak dosyć skomplikowane, potrzeba do nich specjalistycznych sprzętów, z kolei palnik gazowy niepotrzebnie topi metal. Cięcie laserowe – acz precyzyjne – wymaga zaawansowanych technik, przez co może okazać się nadto drogie. Następną dość popularną taktyką cięcia metalu jest cięcie przy pomocy tak zwanej plazmy. Płyty – http://www.infinitex.pl/plyty-wermikulitowe/ – stalowe przepoławiane są z pomocą strumienia gorącego gazu o specyficznych właściwościach.

przedsiębiorstwo przemysłowe

Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Gaz grzany jest wskutek przepuszczania przez niego odpowiednio dobranego prądu (im większe napięcie tym będzie wyższa temperatura gazu). Najogólniej powiedziawszy, cięcie metalu przy użyciu plazmy jest nieco podobne do procesu spojenia w otulinie gazowej. Wielką zaletą owej metody jest to, że nie topi ona brzegów przycinanej płyty stalowej co ma istotny wpływ zarówno na wygląd ale też na wytrzymałość opracowywanego materiału. Obecnie przeważnie tego rodzaju przecinarki są nastawne komputerowo ze względu na konieczną dokładność w trakcie wykonywania tego rodzaju zadań. Poza tym urządzenia sterowane automatycznie wyeliminowują do minimum pracę ludzi, co jest celowe jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż przy tego rodzaju procesie występują niezwykle szkodzące zdrowiu elementy, jak przykładowo zwiększone promieniowanie ultrafioletowe oraz obecność szkodliwych dymów.

You Might Also Like