Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Warto już od początku nauczyć dzieciaki oszczędzania

28 listopada 2019
Czy zaznaczymy jak oszczędzać pieniądze?

Bardzo prosto, mając comiesięczny wpływ gotówki możemy się zapomnieć i wydawać wszystko co do grosza, czasem na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Dlatego trzeba dzieci już od małego uczyć, że trzeba oszczędzać, że należy ciągle przeanalizować czy konkretny sprawunek jest niezbędny. Jeżeli wyuczymy je, aby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niedużą cząstkę odkładały do skarbonki, to w dalszym życiu również będą umiały tak postępować, a co się z tym wiąże, będą posiadały zawsze zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, by wyuczyć dzieci takiego działania, wpierw samodzielnie musimy tak działać, ale czy zaznaczymy jak to robić? Należy skierować uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy oraz przeanalizować, czy na pewno to wszystko jest nam niezbędne. Jeśli okaże się, że nie możemy zrezygnować z danych wydatków, to warto pomyśleć w jaki sposób je pomniejszyć, np. korzystając z przeróżnych wyprzedaży w marketach, a oszczędzone pieniądze (zobacz kantor walut z Warszawy) odkładać na bok.

Gdzie trzymać takie oszczędności?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy wyrobimy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to musimy posiadać takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak żeby ciągle były wszystkie razem.

Jeżeli opisywany wątek jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i przeczytaj, jakie zagadnienia posiada solidna witryna – na pewno dane tam zamieszczone są podobnie zajmujące.

Część ludzi przechowuje je w domu, w przysłowiowej skarpecie, jednak takie działanie wystawia nas na pokusę sięgnięcia po te pieniądze, kiedy zabraknie nam trochę do wyśnionej rzeczy, zamiast przeczekać, na odpowiedni czas, by ją nabyć. Dlatego odpowiednio schowane pieniądze przelewać na odpowiednie konto np. jak bank BGŻ, wtedy będziemy posiadali trochę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wyjęcie więcej aniżeli raz w miesiącu powoduje utratę odsetek, więc będzie nas to przymuszało, do rzetelnego przemyślenia, czy rzeczywiście potrzebujemy te pieniądze, co ma szansę sprawić, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.

Warto wciąż posiadać jakąś rezerwę

Posiadając nawet nieduże oszczędności, możemy żyć spokojniej, gdyż będziemy mieli pewność, że w trudnej sytuacji, posiadamy możliwość przez jakiś okres wykorzystywać z tych zasobów, bez konieczności zadłużania się u bliskich. Taka rezerwa może się sprawdzić w czasie choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy mieli odpowiednio wiele, to część z jej zasobów możemy przeznaczyć na zasłużone wakacje.

You Might Also Like