Bpgew
Turystyka i biznes - jak robić biznes i podróżować?

W jaki sposób dostać zadośćuczynienie za odwołany lot?

25 sierpnia 2020
Z uwagi na komfort oraz szybkość podróże samolotem są coraz bardziej powszechne. Chociaż, jak to we wszystkich sposobach lokomocji bywa, lot może zostać anulowany. Na szczęście w takiej sytuacji pasażerowi przysługują specjalne uprawnienia.

problemy techniczne

Autor: Anton Strogonoff
Źródło: http://www.flickr.com
Anulowanie przelotu może wzbudzić niekomfortową, stresującą atmosferę, szczególnie kiedy wybieramy się w istotną podróż firmową albo na upragnione wczasy. Boimy się nie tylko o zmarnowany czas, ale przede wszystkim o koszty. Dobrze być świadomym, że za odwołany lot odszkodowanie przysługuje, tylko trzeba się o nie upomnieć (rekompensata za problemy z lotem). Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r. zawiera prawa pasażera, dzięki którym wyegzekwujemy nie tylko zwrot pieniędzy za bilet, ale też rekompensatę. Zgodnie z przytoczonym dokumentem w przypadku anulowania lotu przewoźnik (Przewozy do Niemiec ze Świdnicy – http://edenbus.com.pl/oferta/przewozy-do-niemiec-walbrzych-swidnica/) powinien zagwarantować pasażerowi alternatywny środek transportu i oddać koszty biletu. Skargę trzeba dostarczyć prosto do przewoźnika, korzystając z gotowego unijnego formularza zażalenia.

Jeżeli użyta w niniejszym materiale narracja do Ciebie trafia, to zobacz tu gdzie jechać na mazury inne tego rodzaju porady – one dotyczą analogicznej tematyki.

Zatrzymajmy jego ksero, żeby w przypadku niezadowalającej odpowiedzi szukać wsparcia u Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

lotnisko

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto pasażerowi przypada zadośćuczynienie w wysokości 250-600 euro. należne za odwołany lot odszkodowanie liczone jest w zależności od długości lotu. Jeśli podróż miała odbyć się w obrębie Unii Europejskiej, a odległość pomiędzy punktami wynosi do 1500 km pasażerowi przypada 250 euro. Jeśli dystans przewyższa 1500 km kwota wynosi 400 euro. W przypadku lotów między portami w Unii Europejskiej a tymi znajdującymi się poza nią, a dodatkowo w przypadku przelotu więcej niż 3500 km pasażer powinien uzyskać 600 euro zadośćuczynienia. Dobrze wiedzieć, że kwota rekompensaty może zostać zredukowana o 50%, w przypadku, gdy przewoźnik zaoferuje nam alternatywny przelot w podobnym czasie. Prawa pasażera (zobacz na stronie) znajdujące się w Rozporządzeniu nie dotyczą jednak warunków, gdy lot został anulowany z powodu wyjątkowych okoliczności lub wiadomość o modyfikacjach otrzymamy 2 tygodnie przed planowaną podróżą.

You Might Also Like