Inspekcja rządzących – przywilej i obowiązek wyborców

W każdym ludowładczym państwie funkcjonuje zespół ludzi, która nim sprawuje. Ludzie ci zostali powołani przez wyborców w wolnych wyborach i akceptując swoją nominację, zobligowali się do służenia ludziom a także krajowi.

link

Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl radzieckiej doktryny „ufaj, ale sprawdzaj” ważne jest by czasami kontrolować ich poczynania. Kontrola działań rządzących, co to właściwie jest i kto się nią zajmuje? Wyróżnić można takie rodzaje monitorowania rządzących: kontrola obywatelska a także kontrola działań władz. Obywatelska kontrola działań rządzących to społeczny monitoring sprawowania władzy przez rządzących a także administrację. W jakim celu się to odbywa? Głównie po to, by ulepszyć ich funkcjonowanie i dać poczucie odpowiedzialności i sprawczości społeczeństwu. Tą kontrolę ma prawo sprawować każdy – pojedynczy obywatele, dziennikarze, grupy mieszkańców oraz grupy społeczne.

W ramach państwowej inspekcji władzy istnieją takie organizacje jak: Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe. Ich działania w istotny sposób różnią się od tych kontroli obywatelskiej: muszą oni działać tylko w ramach nadanych im uprawnień. Społeczna kontrola, którą sprawuje społeczeństwo, ma większe pole do popisu. Mogą urządzać demonstracje, marsze, naciskać na przedsięwzięcia rządzących. Kontrolą władzy zajmują się też sygnaliści. W odróżnieniu od kontroli obywatelskiej oraz państwowej, znajdują się oni wewnątrz sfery rządzącej. Działają oni poprzez ukazywanie odstępstw od norm, które występują w miejscu ich pracy.

Ludzie

Autor: Grant Wickes
Źródło: http://www.flickr.com
Kontrola władz, czyli działanie w interesie publicznym

Uznawanie, że monitorowanie władzjest wyłącznie w powinności wyspecjalizowanych grup jest nieprawidłowe. Dlaczego? Każdy z nas zauważa nieprawidłowości jakimi kierują się będący u władzy i administracja. Dlatego należy na nie reagować, zainteresować się, zapytać o przyczyny, zaproponować sposób rozwiązania problemu lub poszukać kogoś, kto mógłby przyczynić się do poprawy sytuację, po to by uniknąć ich w przyszłości i usprawnić ich funkcjonowanie. Kontrolowanie władz należy potraktować jak prawo jak a także obowiązek wszystkich obywateli.

, , ,

Related posts

Profesjonalne zabezpieczenia ppoż – klapy dymowe i ich wykorzystanie

Każdy budynek ma obowiązek mieć odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, bowiem ilość i jakość takich zabezpieczeń może ocalić komuś życie. Pożar zdoła być uczyniony przez niewielką drobnostkę, chociażby niedopałek papierosa, dlatego zarówno w domach prywatnych jak również w budynkach użytku publicznego muszą znajdować się profesjonalne zabezpieczenia ppoż.

Wyjątkowe regały jezdne zastępują wiele innych rozwiązań

Ciekawie zaprojektowane i szczegółowo wykonane dodatki specjalistyczne są zwykle zamawiane przez ekspertów w większych ilościach. Zaciekawienie nowatorskimi rozwiązaniami rośnie systematycznie, bo prędko rozprzestrzeniają się wieści na temat związanych z nimi możliwości. Tak więc regały jezdne produkowane przez cenionych ekspertów cechują się niezwykłą funkcjonalnością. Ich zadaniem bazowym jest składowanie i przechowywanie najrozmaitszych wyrobów, niekoniecznie wyspecjalizowanych. Pozwalają szczegółowo zorganizować przestrzeń, dzięki czemu zauważymy mnóstwo dodatkowego miejsca na pozostałe przedmioty.

Konsultacje dla społeczeństwa – rozmowa władzy z obywatelami

Każdy podatnik powinien mieć szansę decydowania o zmianach powstających niedaleko jego miejsca zamieszkania. Ma taką szansę pośrednio, wybierając reprezentantów władzy, którzy będą w jego imieniu administrować danym obszarem. Podejmowane przez nich decyzje winny być jednak na bieżąco konsultowane z mieszkańcami aby dać możliwie najlepszy rezultat.

Rozliczanie się ze Skarbówką

Przychodzi taki czas w życiu każdego pracującego człowieka, że musi on rozliczyć się ze Skarbówką. Wielu osobom wydaje się, że to skomplikowana sprawa. Ale wcale tak być nie musi. Musimy tylko wiedzieć, jaki formularz wypełnić i dowiedzieć się ile dokładnie otrzymaliśmy w danym roku. Do każdego PIT-u możemy wziąć instrukcję, która daje możliwość łatwego rozliczenia się.

Poszukując tłumacza języka obcego we Wrocławiu warto sprawdzić tamtejsze szkoły językowe, w jakich realizowane są tego rodzaju usługi

Dzisiaj wielu ludzi zmyślnie władza językami obcymi. Następuje to nie jedynie ze zmian kulturowych, ale także generowane jest potrzebowaniami w dobrych miejscach pracy. W szkołach lingwistycznych tutorzy są na najwyższym poziomie nauki języka, niemniej w nowoczesnych przedsiębiorstwach też pracują osoby władające kilkoma obcymi dialektami. Ingeruje na to również pożądanie postępu indywidualnego, jaki jest dzisiajtak popularny, a także pasja odwiedzania globu, co odkrywa w sobie wiele osób.

Latest posts

Planujesz wyjechać na wakacyjny urlop? Pomyśl o tym już dzisiaj!

Wprawdzie obecnie mamy początek sezonu zimowego, ale wszyscy ci, którzy planują wyjechać w lecie na wakacyjny urlop muszą zacząć myśleć o tym właśnie dzisiaj. Wszystko można bowiem lepiej zaplanować, a zarezerwowanie noclegów z odpowiednim terminem daje o wiele szersze możliwości. Pomysły na wakacje mogą być naprawdę różne.

Nietypowy sposób na interesujący i ekologiczny prezent

Gadżety reklamowe muszą nie tylko zawierać logo zamawiającej je firmy, lecz również być przydatne dla swych odbiorców. Nie powinny to być jednak jakiekolwiek komputerowe maszyny, mogą również posłużyć do zmniejszania stresu poprzez aktywność rąk i głowy.
Mogą zostać to popularne od mnóstwa lat zabawki rodzaju jo-jo, których zasada działania jest niezwykle prosta.

Czy karma brit care proponuje wszystko co konieczne?

Kiedy decydujemy się na posiadanie zwierzaka, to obowiązkowo musimy myśleć co będzie mu niezbędne, do długiego życia. Nie mamy szansy zapomnieć o karmie wysokiej jakości, lecz również powinno się zwracać uwagę na środki pielęgnacyjne i zabawki, tak abyśmy powiedzieli, że zapewniamy mu wszystko co najistotniejsze.
Jakie kosmetyki dla yorka możemy wybrać?
Jeśli nie zaznaczymy jakiego typu preparaty okażą się być odpowiednie dla naszego zwierzaka, to z pewnością w markecie zoologicznym, powinniśmy spytać o to, jakie kosmetyki dla yorka mogą okazać się być nam zaoferowane.

Jak dobrać akcesoria do kuchni? Które z nich są najcenniejsze, na co zwracać uwagę?

Najodpowiedniejsze wyposażenie do kuchni sprawiać może dość dużo zmartwień. Zwłaszcza tak się dzieje, w momencie gdy musimy od początku wyposażyć kuchnię. To także niełatwe, gdy nasz budżet jest trochę ograniczony. Najważniejsze w takim momencie, aby podejmować decyzję, które elementy są nam niezwykle potrzebne po pierwsze, z którymi mamy okazję poczekać.