Jak wygląda odlewanie ciśnieniowe? W którym przemyśle jest najczęściej używane?

Wytwarzanie odlewów metalowych w postaci figurek albo też przedmiotów użytkowych jest kwestią bardzo interesującą. Nie każdy ma pojęcie jak taka proces wygląda oraz na czym polega. O co zatem chodzi w odlewaniu ciśnieniowym oraz jakiego rodzaju metale są w czasie tego typu zabiegu używane?

odlewnia

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie ciśnieniowe (dalej), jak jak mówi nazwa jest procesem wykorzystującym wysokie ciśnienie. Podczas tego typu czynności metal, jaki znajduje się pod postacią płynną przemienia się w finalny produkt. Technologię tą na pewno cechuje świetna dokładność jak również kształt uzyskany jest niemal dokładnym odwzorowaniem formy. Do tego powierzchnia tego typu gotowego produktu charakteryzuje się doskonałą jakością, jak również wyroby tej samej serii mają dokładnie takie same wymiary. To na pewno najbardziej istotne plusy takiej technologii. W czasie takiej pracy robione są głównie odlewy z mosiądzu (marka Alwro), cynku, magnezu albo też z glinu.

Z czym wiąże się tego typu odlewanie? Chodzi o to, iż metal, którym wypełniamy formę na skutek dużego ciśnienia, podlega ruchowi. W ten sposób otrzymuje się dobrą jakość produktów.

Nie wystarcza Ci ten zwięzły artykuł zamieszczony w tym serwisie? Nie martw się i sprawdź więcej brama wjazdowa elektryczna w tym miejscu, znajdziesz tam dodatkowe informacje.

Gdy chodzi o odlewy, z pewnością odznaczają się doskonałymi właściwościami chemicznymi jak – patrz szczegóły – również mechanicznymi. Ciśnienie, o którym mowa w czasie takich czynności to aż sto pięćdziesiąt megapaskali.

Jak chodzi o ograniczenia, jakim taka technologia podlega. To na pewno jest to spory koszt, jak chodzi o inwestycję w maszyny, różne pomocnicze akcesoria czy zrobienie dobrych form. Kolejną kwestią, jaka może wpłynąć na to, że zrobiony produkt nie może być wykorzystywany wszędzie jest na pewno jego szczelność. Chodzi o to, iż podczas użycia tak silnego ciśnienia, w ciekłym materiale dochodzi do gwałtownych ruchów, wtrąceń tlenkowych czy tworzenia się porów gazowych. W taki sposób struktura jest mocno naruszona. Co do powierzchni, to jest ona zwarta, jednolita i drobnoziarnista. Natomiast, kiedy zdarzy się jej uszkodzenie lub miejscowe usunięcie, na skutek obróbki przedmiotu, to szczególnie można mówić o niewystarczającej szczelności.

odlewnia żeliwa

Warto jednak wiedzieć, że mimo takich wad albo ograniczeń, technologię tą stosuje się często w naszym kraju. Największą ilość takich stopów używa się w przemyśle samochodowym. To w taki sposób wytwarza się całą masę przedmiotów wchodzących w skład konstrukcyjnych elementów samochodu, jak i wyposażenia wnętrza. Dlatego odlewnictwo ciśnieniowe pełni tutaj sporą rolę.

, , ,

Related posts

Nietypowy sposób na interesujący i ekologiczny prezent

Gadżety reklamowe muszą nie tylko zawierać logo zamawiającej je firmy, lecz również być przydatne dla swych odbiorców. Nie powinny to być jednak jakiekolwiek komputerowe maszyny, mogą również posłużyć do zmniejszania stresu poprzez aktywność rąk i głowy.
Mogą zostać to popularne od mnóstwa lat zabawki rodzaju jo-jo, których zasada działania jest niezwykle prosta.

Jak wybrać sprzęty budowlane? szybki poradnik

Stawianie budynków różnego rodzaju wymaga zastosowania właściwych maszyn budowlanych. Bez nich nie byłoby możliwe rozpoczęcie ani realizacja żadnych prac, toteż tak istotne jest, aby wybierać wyłącznie dobre i wypróbowane sprzęty. Czy wiesz, jak tego dokonać?

Latest posts

Planujesz wyjechać na wakacyjny urlop? Pomyśl o tym już dzisiaj!

Wprawdzie obecnie mamy początek sezonu zimowego, ale wszyscy ci, którzy planują wyjechać w lecie na wakacyjny urlop muszą zacząć myśleć o tym właśnie dzisiaj. Wszystko można bowiem lepiej zaplanować, a zarezerwowanie noclegów z odpowiednim terminem daje o wiele szersze możliwości. Pomysły na wakacje mogą być naprawdę różne.

Nietypowy sposób na interesujący i ekologiczny prezent

Gadżety reklamowe muszą nie tylko zawierać logo zamawiającej je firmy, lecz również być przydatne dla swych odbiorców. Nie powinny to być jednak jakiekolwiek komputerowe maszyny, mogą również posłużyć do zmniejszania stresu poprzez aktywność rąk i głowy.
Mogą zostać to popularne od mnóstwa lat zabawki rodzaju jo-jo, których zasada działania jest niezwykle prosta.

Czy karma brit care proponuje wszystko co konieczne?

Kiedy decydujemy się na posiadanie zwierzaka, to obowiązkowo musimy myśleć co będzie mu niezbędne, do długiego życia. Nie mamy szansy zapomnieć o karmie wysokiej jakości, lecz również powinno się zwracać uwagę na środki pielęgnacyjne i zabawki, tak abyśmy powiedzieli, że zapewniamy mu wszystko co najistotniejsze.
Jakie kosmetyki dla yorka możemy wybrać?
Jeśli nie zaznaczymy jakiego typu preparaty okażą się być odpowiednie dla naszego zwierzaka, to z pewnością w markecie zoologicznym, powinniśmy spytać o to, jakie kosmetyki dla yorka mogą okazać się być nam zaoferowane.

Jak dobrać akcesoria do kuchni? Które z nich są najcenniejsze, na co zwracać uwagę?

Najodpowiedniejsze wyposażenie do kuchni sprawiać może dość dużo zmartwień. Zwłaszcza tak się dzieje, w momencie gdy musimy od początku wyposażyć kuchnię. To także niełatwe, gdy nasz budżet jest trochę ograniczony. Najważniejsze w takim momencie, aby podejmować decyzję, które elementy są nam niezwykle potrzebne po pierwsze, z którymi mamy okazję poczekać.