Bpgew
Jak exsportować towary i znaleźć dobry rynek zbytu? porady.

Jak wygląda odlewanie ciśnieniowe? W którym przemyśle jest najczęściej używane?

11 września 2020
Wytwarzanie odlewów metalowych w postaci figurek albo też przedmiotów użytkowych jest kwestią bardzo interesującą. Nie każdy ma pojęcie jak taka proces wygląda oraz na czym polega. O co zatem chodzi w odlewaniu ciśnieniowym oraz jakiego rodzaju metale są w czasie tego typu zabiegu używane?

odlewnia

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie ciśnieniowe (dalej), jak jak mówi nazwa jest procesem wykorzystującym wysokie ciśnienie. Podczas tego typu czynności metal, jaki znajduje się pod postacią płynną przemienia się w finalny produkt. Technologię tą na pewno cechuje świetna dokładność jak również kształt uzyskany jest niemal dokładnym odwzorowaniem formy. Do tego powierzchnia tego typu gotowego produktu charakteryzuje się doskonałą jakością, jak również wyroby tej samej serii mają dokładnie takie same wymiary. To na pewno najbardziej istotne plusy takiej technologii. W czasie takiej pracy robione są głównie odlewy z mosiądzu (marka Alwro), cynku, magnezu albo też z glinu.

Z czym wiąże się tego typu odlewanie? Chodzi o to, iż metal, którym wypełniamy formę na skutek dużego ciśnienia, podlega ruchowi. W ten sposób otrzymuje się dobrą jakość produktów. Gdy chodzi o odlewy, z pewnością odznaczają się doskonałymi właściwościami chemicznymi jak – patrz szczegóły – również mechanicznymi. Ciśnienie, o którym mowa w czasie takich czynności to aż sto pięćdziesiąt megapaskali.

Jak chodzi o ograniczenia, jakim taka technologia podlega. To na pewno jest to spory koszt, jak chodzi o inwestycję w maszyny, różne pomocnicze akcesoria czy zrobienie dobrych form. Kolejną kwestią, jaka może wpłynąć na to, że zrobiony produkt nie może być wykorzystywany wszędzie jest na pewno jego szczelność. Chodzi o to, iż podczas użycia tak silnego ciśnienia, w ciekłym materiale dochodzi do gwałtownych ruchów, wtrąceń tlenkowych czy tworzenia się porów gazowych. W taki sposób struktura jest mocno naruszona. Co do powierzchni, to jest ona zwarta, jednolita i drobnoziarnista. Natomiast, kiedy zdarzy się jej uszkodzenie lub miejscowe usunięcie, na skutek obróbki przedmiotu, to szczególnie można mówić o niewystarczającej szczelności.

odlewnia żeliwa

Warto jednak wiedzieć, że mimo takich wad albo ograniczeń, technologię tą stosuje się często w naszym kraju. Największą ilość takich stopów używa się w przemyśle samochodowym. To w taki sposób wytwarza się całą masę przedmiotów wchodzących w skład konstrukcyjnych elementów samochodu, jak i wyposażenia wnętrza. Dlatego odlewnictwo ciśnieniowe pełni tutaj sporą rolę.

You Might Also Like