Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Ciekawostki na temat budownictwa – historia kruszywa i jego niezbędność na rynku.

27 listopada 2020
Piasek od zarania był wykorzystywany jako materiał budowlany, czy to przy tworzeniu biednych lepianek czy jako jeden z elementów spajających wielkie budynki. Obecnie jest stosowany głównie jako kruszywo lub, gdy jest wysokiej jakości jako składnik w produkcji szkła.

Już jako kilkulatkowie uczymy się, że piasek to idealny materiał budowlany. Podczas zabawy w piaskownicy dzieci wielokrotnie rywalizują w budowaniu jak najokazalszych budowli (czasami zwyczajna piaskowa babka już nie wystarcza, by zaspokoić ogrom dziecięcej fantazji). Spora część z nich zauważa, że wilgotny piasek zapewnia większa trwałość konstrukcji i zabawa nim jest znacznie ciekawsza. Na tą własność piasku zwrócili uwagę również nasi przodkowie, by po pewnym czasie użyć tego kruszywa do betonu, a zatem po

betonowy budynek

Autor: liebeslakritze
Źródło: http://www.flickr.com

wymieszaniu piasku, wody i cementu wyprodukowano beton, co w dużej mierze zrewolucjonizowało budownictwo. Co więcej, niektórzy wynalazcy przełomu wieków prezentowali pomysły konstruowania całych budynków, łącznie z wnętrzami, z betonu. W miarę rozwijania się cywilizacji sprzedaż kruszywa bardzo wzrosła, dziś firmy trudniące się obrotem tego rodzaju zasobami, a zwłaszcza kruszywa do betonu, plasują się wysoko na światowych giełdach – czytaj więcej (odnośnik do serwisu) tutaj: Niejeden przedsiębiorca dorobił się wielkich pieniędzy na właściwym sprzedaży piasku. Patrząc na ten proceder z zewnątrz jest to naprawdę znaczące osiągnięcie, ponieważ ogromne przestrzenie naszej planety usiane są piaskiem.

Człowiek potrafi je zatem ujarzmić i z sukcesem eksploatować, w skutek czego sprzedaż kruszywa wzrasta, rozbudowują się też nasze miasta i wsie. Co więcej piasek cieszy się nie gasnącą popularnością w kręgu artystów, nie tylko twórców, ale i dzisiejszych performerów, czy w końcu zwykłych śmiertelników odpoczywających na plażach. Współcześnie, w czasie wakacji organizowanych jest dużo imprez, takich jak budowa i rzeźba w piasku, są to oczywiście instalacje czasowe, niemniej jednak radują oko przeciętnego widza. W niektórych państwach sztuka rzeźbienia w piasku może wiązać się także ze sporymi korzyściami finansowymi, czy sporą rozpoznawalnością.

Wielką sławę zdobyła kilka lat temu uczestniczka jednego z talent show, która rysowała piaskiem na szkle, przedstawiając w ten sposób historię swojego kraju. Jeśli patrzeć na gospodarkę w kontekście działalności człowieka wytwarzającej zysk, to można uznać, że zarówno sprzedaż kruszywa jak i sztuka powodują, że piasek napędza rynek. Chcesz dowiedzieć się więcej o kruszywach? Zobacz tutaj.
Wielkie inwestycje budowlane nie obędą się współcześnie bez domieszki piasku, kto ma dostęp do tego wartościowego, acz wydawałoby się prozaicznego kruszca ma spory wpływ na równowagę rynków. Piasek niejednokrotnie jest lepszą inwestycją niż węgiel czy ropa.

You Might Also Like