Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata., Jak exsportować towary i znaleźć dobry rynek zbytu? porady.

Jak przebiega proces cynkowania? Jakiego typu zjawiska wtedy zachodzą? Z jakich etapów się składa?

15 marca 2020
Proces cynkowania to etapy wstępne, jakie mają poprzedzić bezpośrednie zanurzenie elementu ze stali w rozpuszczonym cynku. Dzięki temu może powstać mechanicznie trwała oraz nieprzepuszczalna warstwa, która ochroni materiał przed korozją.

Pierwszy etap procesu to dokładne pozbycie się zanieczyszczeń i nierówności, jakie znajdują się na powierzchni cynkowanego przedmiotu. Nieczystości, przykładowo piasek, rdza lub żużel, usuwane są metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Przebieg tego procesu polega na usunięciu różnego typu zabrudzeń z powierzchni wyrobu. Pomagają w tym ścierające materiały metalowe w obiegu zamkniętym. W czasie takiej czynności strumień silnego powietrza posiadający materiał ścierny, kieruje się na powłokę poddaną mechanicznemu czyszczeniu. W zależności od rodzaju użytego materiały ściernego, jak również prędkości, z którą uderza on w przedmiot, można uzyskać różne efekty wygładzenia, nagrzewania czy deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W kolejnym procesie ocynkownia ogniowa zachodzi odtłuszczanie – na tej stronie. Elementy stali zanim zostaną zanurzone w kąpieli cynkowej muszą być wolne od tłuszczu, jak również innych elementów, do których należą substancje woskowate oraz olej, które uniemożliwiają reakcję żelaza z cynkiem.

Przeczytaj koniecznie ten wpis ze strony opisującego zbliżone artykuły, gdyż on z pewnością także jest godny Twojej uwagi.

Taki etap ma na celu otrzymanie chemicznie czystej powierzchni, na której będzie stop stali z cynkiem. Następny etap cynkowania obejmuje trawienie nawierzchni. Dzięki temu można skutecznie ściągnąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza albo zgorzelina, jakie powstają w czasie walcowania i wyżarzania poszczególnych części konstrukcyjnych.

Po przeanalizowaniu przedstawianego artykułu sprawdź, co posiada rekomendowana witryna (https://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-warsztatowe/), która również Cię na pewno zafascynuje, gdyż komunikaty na niej są równie atrakcyjne.

Najlepszym sposobem trawienia jest zanurzenie w kwasie solnym. Wytrawiona tak stal może przejść do ostatniej części, którą jest topnikowanie.

Etap taki polega na włożeniu elementów ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku i amonu, dzięki czemu mamy pewność, że będzie miał miejsce prawidłowy przebieg reakcji chemicznych, które obserwowane są w czasie cynkowania. W metodzie suchej chlorek amonu to 15% roztworu, zaś w mokrej odmianie sole znajdują się w składzie 1:3. Zadaniem topników jest więc oczyszczenie powierzchni ze stali ze śladowych ilości tlenków, dzięki czemu skutecznie możemy zminimalizować ryzyko utlenienia stali przed jej wprowadzenie w płynnej kąpieli cynkowej.

You Might Also Like