Kołki, kotwy i śruby – typy umocowań
Na budowie wszelkiego domku wykonuje się co najmniej paręset umocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i ekwipunku.
W sklepach budowlanych znajdziemy kilkadziesiąt wariantów zamocowań, wśród nich wkręty, śruby czy też kotwy nierdzewne rozmaitej grubości jak też długości, wykonanych z rozmaitych surowców.
Elementy mocujące winno się dobierać do obciążeń jak też materiału, w jakim mają być przytwierdzone. Najprościej nabywa się łączniki kompletne (przykładowo wkręty z kołkami rozporowymi), lecz możesz również skompletować je z osobno kupowanych elementów, a wtenczas miast zwykłego wkrętu możemy zamocować wkręcany haczyk, oczko albo wkręt z łbem ozdobnym. Przy wyborze zamocowania wpierw ustala się typ, średnicę i długość kołka, a do niego wybiera się odpowiedni wkręt.klikaj tanie lampki tanie lampkiUmocowania o analogicznym przeznaczeniu mogą mieć rozmaitą budowę. Wielkość śrub i wkrętów powinna być dostosowana do średnicy kołka. Do tego powinny być one o mniej więcej 5 mm dłuższe od kołka. Dobierając długość śrub oraz wkrętów wypada również oczywiście wziąć pod uwagę grubość mocowanego fragmentu.

Źródło: http://www.flickr.com
Kotwy nierdzewne wykorzystywane bywają w przypadku nadzwyczaj ogromnych obciążeń, w fundamentach pełnych oraz drobnootworowych.
W czasie mocowania kotwami chemicznymi nie występują siły rozpierające, co ma fundamentalne znacznie przy gęstym rozlokowaniu otworów jak też przy wykonywaniu mocowania w pobliżu krawędzi. Element mocujący – planowo uformowana kotew, jest wklejany w wywiercony otwór. Wepchnięcie kotwy wywołuje rozbicie ampułki a także uaktywnienie reakcji syntetycznej utwardzania kleju.