Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Kilka ważnych informacji na temat zasad przechowywania żywności i metod jej przetwarzania.

30 stycznia 2019
Odpowiednia jakość żywności jest niezwykle ważna w gastronomii, ponieważ tak naprawdę od niej będzie zależało zdrowie zjadających posiłki osób. W praktyce to dotyczy wszystkich placówek oferujących przygotowane potrawy, zarówno barów i restauracji, jak również szkolnych stołówek.

samochody zaparkowane na poboczu

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o te ostatnie kwestia jakości jest szczególnie ważna, ponieważ dotyczy małych dzieci, które są wrażliwe na różne rzeczy. W potocznym rozumowaniu jakość to przede wszystkim odpowiedni smak i wygląd sprzedawanych potraw, ich przyjemna konsystencja i zapach. Lecz jakość to także niewystępowanie chorobotwórczych drobnoustrojów i różnych substancji chemicznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia. W kwestii jakości warto też wspomnieć o odżywczych właściwościach, jakie mieć będą proponowane potrawy.
faktura papierowa

Autor: VLCinéaste
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby zagwarantować należyty poziom żywienia zbiorowego, od 2006 roku placówki oświatowe muszą mieć wdrożone haccp w szkole. HACCP to zbiór kilku praktyk, które regulują zasady przetwarzania i przechowywania żywności w taki sposób, żeby było to bezpieczne dla konsumentów. Haccp w małej gastronomii obejmuje każdy etap, od zakupu składników pochodzących jedynie z dobrych źródeł, poprzez przechowywanie ich w odpowiedni sposób aż po przyrządzanie gotowych posiłków i ich wydawanie.

W szczególności nacisk jest tutaj kładziony na kwestie wiążące się z zabezpieczeniem przed rozwojem różnych bakterii, które czasami są bardzo niebezpieczne.

Czy poszukujesz obecnie czegoś ciekawego? Jeżeli tak, to zerknij na ofertę, która niewątpliwie wyda się Tobie ekscytująca. Dotyczy ona pokrewnej problematyki.

br>
Dzisiaj naprawdę trudno znaleźć jest wartościowe informacje, zatem powołaj się na przydatne wskazówki, które przykują Twoją uwagę.

Dlatego też należy narażone na rozwijanie się bakterii składniki przechowywać tak, aby ograniczyć możliwość ich wystąpienia.

You Might Also Like