Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Jak przedstawia się obecnie zarządzanie odpadami w naszym kraju, znaczenie dokładnego sortowania śmieci

13 listopada 2020
Paradoksem obecnych czasów jest fakt, że im bardziej nowoczesne społeczeństwo, tym produkuje więcej odpadów. Ilość ich są bardzo duże, dodatkowo ogromna ich część ląduje na śmietnikach i nie jest w żaden sposób później przetwarzana.

Pośród produkowanych przez nasze społeczeństwo odpadów jedno z pierwszych miejsc zajmują różnego rodzaju butelki oraz opakowania. Wytwarzane są one przeważnie z papieru, plastiku i szkła. O ile szkło i papier należą do naturalnych surowców, i je stosunkowo łatwo można przetworzyć, o tyle plastiki stanowią ogromny problem dla naszej planety.

Wyrzucone gdzieś w jeziorach czy lasach będą tam leżały przez wiele tysięcy lat i nie rozpadną się. Niestety w naszym kraju, w odróżnieniu do zachodnich sąsiadów, nadal świadomość pod tym względem nie jest wysoka. Dlatego gospodarka odpadami (polecamy pozostałe wiadomości) szkolenie przydałoby się każdej instytucji. Dla wielu osób wyrzucenie pustej butelki czy plastikowego worka to coś zupełnie naturalnego. Szczęśliwie powoli się to zaczyna zmieniać, szczególnie że od niedawna obowiązują nowe zasady, regulujące w dużym stopniu zarządzanie odpadami.

kolorowe kosze na odpady

Autor: m.a.r.c.
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo dużą zmianą, jaka się pojawiła w tym obszarze, to obowiązek segregacji śmieci już na poziomie mieszkań i wiążąca się z tym organizacja ich odbioru. Dzisiaj trzeba do osobnych koszy wyrzucać odpady komunalne, jakie są już nie do przetworzenia, a oddzielnie wszystko to, co może być ponownie w jakiś sposób wykorzystane. W przypadku gospodarstw indywidualnych odpady powinny znajdować się w osobnych, łatwych do rozpoznania workach, a w blokach będą do tego służyć odpowiednie duże pojemniki.

Etap ten jest niezwykle ważny, bo jeżeli mieszkańcy odpowiednio posegregują wszystko już w swoich mieszkaniach, to będzie się to przekładać na znacznie mniejszą ilość pracy w sortowniach, a tym samym znacznie bardziej efektywne wykorzystanie wszystkiego. Ponieważ na samym początku obowiązywania nowych przepisów sporo spraw nie było do końca poprawnie rozumianych, to jeśli ktoś nie wiedział, jak ma to w praktyce wyglądać, to mógł zapisać się na przykład na gospodarka odpadami szkolenie, które mu mogło wiele spraw wyjaśnić.

You Might Also Like