Bpgew
Jak exsportować towary i znaleźć dobry rynek zbytu? porady.

Stycznik jako łącznik mechanizmowy, zdatny do włączania, wyłączania i prowadzenia prądu

11 października 2018
Stycznik to łącznik mechanizmowy, zdatny do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w zwykłych warunkach pracy obwodu, a także przy przeładowaniach.
Styczniki to elektryczne łączniki, gwarantujące sporą częstotliwość łączeń przez dobrane mechanizmy, a także z uwagi na charakterystykę pracy.

styczniki

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Ma wyłącznie jedną pozycję spoczynkową styków ruchomych. Połączenia ruchome utrzymywane są w położeniu wymuszonym wywołanym siłą zewnętrzną. Styczniki można oddzielić ze względu na klasę siły zewnętrznej na styczniki elektromagnetyczne i pneumatyczne. Sprzęt ów umie załączać, wyłączać i przewodzić prąd w zwykłych warunkach pracy obszaru elektrycznego, a również w warunkach przeciążeń.
Stycznik jako instrument elektryczny charakteryzuje się dużą solidnością mechaniczną, znaczną częstością łączeń, nieznacznymi rozmiarami i pewnością działalności. Są to automatyczne łączniki służące do odbezpieczenia i zamykania obwodów, w których płyną prądy robocze, nieraz o nasileniu kilkunastu, względnie kilkuset amperów. Stycznik ma możliwość wyłączać także prądy przeciążeniowe, zaś nie wyłącza energii spięcia.
Każdy stycznik komponuje się zwykle ze styków zasadniczych i pobocznych. Złączy podstawowych jest zwykle parę na jednym styczniku. Połączenia dodatkowe mogą być zwierne, czy też rozwierne. W czasie, kiedy stycznik nie pracuje, połączenia zwierne są rozwarte, a połączenia rozwierne złączone.

W chwili, gdy stycznik zaczyna funkcjonować styki zwierne siłą pola magnetycznego zostają złączone, a styki rozwierne się odbezpieczą. Dzięki temu działaniu stycznik jest w stanie być używany w automatyce w układzie zależności.

You Might Also Like