Litworówka – przetestuj, czy zasmakuje ci ekskluzywny specjał podhalański

Każdy z nas przywozi z wakacji inne pamiątki. Jedni z nas zakupują magnesy na lodówkę, inni kubki, a wielu interesuje się lokalnymi trunkami. Jeżeli i ty jesteś smakoszem napojów alkoholowych i lubisz zwiedzać polskie zakątki, musisz sprawdzić czy posmakuje ci litworówka. Jest to najpopularniejszy specjał z Podhala.

alkohol

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Litworówka, tradycyjna góralska nalewka, wykonana jest w oparciu o staropolskie tatrzańskie przepisy z liścia arcydzięgla litworu (przeczytaj). Jest to roślina nad wyraz rzadka, ale spotykana w Tatrach. Traktowana jest jako swoistego rodzaju afrodyzjak, a do tego ma sporo wartościowych właściwości leczniczych, co jest nieodzowną zaletą prezentowanego trunku. O jaki zaletach mowa?

Nade wszystko reguluje pracę układu pokarmowego, a na schorzenia z nim związane cierpi coraz więcej osób. Przyczynia się do tego bez wątpienia szybki tryb życia, nerwy i konsumowanie tego, co wpadnie nam w dłonie. Przy pomocy litworówki – pitej naturalnie co pewien czas – można poradzić sobie z tą uciążliwą przypadłością.

Masz ochotę zgłębić więcej informacji na omawiany temat? Zatem odsyłam do linka, gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu wiele ciekawych informacji nakreślających przedstawiany wątek.

Poza tym litworówka ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Będzie także pomocna, jeżeli nieraz borykamy się z problemem migreny albo jesteśmy nerwowi. Dodatkowo wzmacnia układ krwionośny oraz pracę nerek, a także może poradzić sobie z bólem. Smak naturalnej litworówki cechuje się korzennym zapachem oraz swoistą goryczką z domieszką ziół. Zazwyczaj wzbogacana jest ona smakiem pysznego miodu, który dodaje jej słodkości, jednakże wtedy traci swój

nalewka

Autor: cyclonebill
Źródło: http://www.flickr.com

prawdziwy, zielony kolor.

Litworówkę można zakupić nie tylko na Podhalu. Znajdziemy ją w sklepach z alkoholami bądź w sieci. W sprzedaży są różne pojemności butelek, już do 100 mililitrów. Zawartość alkoholu waha się w okolicach 36-38%. Co istotne, litworówkę można kupić w różnorakich odmianach, m.in. świetną litworówkę z kwiatem czarnego bzu, pomagającego w przeziębieniach.

Cenne właściwości lecznicze i wyjątkowy smak sprawiają, że litworówka to napój alkoholowy, jakiego bez wątpienia trzeba spróbować. Na początku kupmy małą karafkę, by przekonać się czy to na pewno nasze smaki. Korzystnie jest spróbować różne rodzaje litworówki i znaleźć swój ulubiony trunek, szczególnie, iż to najważniejszy alkohol, jaki kandyduje do miana faworyta wśród podhalańskich specjałów.

Porównaj –

, , ,

Related posts

Legnica czekająca na wędrowców

Legnica to piękne, historyczne miasto w województwie dolnośląskim, na wschód od Wrocławia, jakie z pewnością powinno się zwiedzić.
Mimo przeróżnych przeciwności w Legnicy zachowało się kilkadziesiąt obiektów architektury zabytkowej.

Podróż do ziemi ważnej dla wszystkich chrześcijan

Są osoby, które powinny odbyć przynajmniej jedną pielgrzymkę do świętego miejsca. Jest to związane z religią, którą wyznają. Dla osób z naszego kraju bardzo istotnym miejscem jest Ziemia Święta. Nigdzie nie jest zapisane, że każdy chrześcijanin musi tam się wybrać, ale sporo ludzi wierzących w Chrystusa Pana wykupuje wycieczka do ziemi świętej.

Hotele w niewielkich i większych miejscowościach

Gdy szukamy miejsca na nocleg to możemy posiadać duży dylemat. Dlaczego? Otóż baza noclegowa w w naszym kraju jest naprawdę dobrze rozwinięta, przez, co jest, z czego wybierać. Dobrze, więc z pewnym wyprzedzeniem przysiąść i przed wyjazdem poszukać właściwego hotelu w miejscu, gdzie się wybieramy.

Poszukujemy miejsca na nocleg w Rzeszowie

W Rzeszowie szczególnie często organizowane są rozmaitego rodzaju eventy oraz konferencje, na które zjeżdżają goście z całego naszego kraju. Nierzadko zapraszane są również osoby z zagranicy. Należy głównie zatroszczyć się o właściwą oprawę całego przedsięwzięcia, jak i o tłumaczenie na rewelacyjnym poziomie.

Wakacje na Wyspach Karaibskich czyli jakie atrakcje proponuje Dominikana wszystkim turystom.

Rejon Karaibów jest niezwykle popularnym miejscem wakacyjnych wycieczek pośród turystów na całym świecie. Nie ma się zresztą czemu dziwić, skoro przez cały urlopowy sezon panują tam odpowiednie temperatury, świeci słońce a z ciepłego morza wręcz się nie chce wychodzić. No i nie można też zapomnieć o niesamowitej przyrodzie, i to zarówno na lądzie, jak i w morzu, większość wysp jest porośnięta prawdziwymi deszczowymi lasami, a pod wodą jest jeszcze bardziej kolorowy i niezwykły świat na koralowych rafach.

Latest posts

W jaki sposób powinniśmy zadbać o komin?

Dbałość o komin nie może się kończyć wraz z zakończeniem zadań budowlanych. Cykliczna inspekcja, w szczególności kanałów dymowych, będzie niebezcelowa dla dostrzeżenia przypuszczalnych odchyleń oraz zapobiegania poważnym zagrożeniom.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż przeświadczenie o tym, iż odchylenia w działaniu spalinowego kanału (zaistniałe dla przykładu w skutek działalności ptaszków) będą zawsze sygnalizowane przez zainstalowany do niego piec, nie jest niestety do końca prawdziwe.

Do kogo możesz pójść, kiedy chciałbyś odsprzedać szybko swój samochód?

Nawet jeżeli nasz pojazd nie porusza się o własnych siłach, moglibyśmy w dzisiejszych czasach sprzedać go za gotówkę. Spółka skupuje wszelkie samochody osobowe czy też terenowe.
Spółka, która skupuje auta kupi również od nas auto, jakie nie posiada ważnych badań technicznych albo ubezpieczenia.

Odpady azbestowe – odpowiednie gospodarowanie niebezpiecznymi odpadami oraz złymi substancjami

Azbest z pewnością jest jedną z bardziej szkodliwych oraz niebezpiecznych substancji, która ma ogromnie zły wpływ zarówno na zdrowie człowieka jak również na środowisko. Mimo tego, że azbest jest substancją, która ma wielkie zastosowanie przydatne w dzisiejszych czasach, to naturalnie nie można zapomnieć o jego sporej szkodliwości i zagrożeniach, które za sobą niesie. Wdychanie azbestu może nieść za sobą sporo niezmiernie sporych konsekwencji, między innymi zdoła przyczynić się do takich poważnych chorób, jak rak płuc, zmiany opłucnowej lub też pylicy azbestowej.

Polecane marki a komentarze klientów

W opinii klientów autoklaw klasy b sprawdza się świetnie nie od teraz. Sporo przemyślanych rozwiązań przypadł do gustu już dużej liczbie klientów, którzy chcą stawiaćgłównie na wypróbowane możliwości. Cenią oni sobie znakomitą ofertę oraz jej rewelacyjne dopracowanie, ponieważ dzięki jej elastyczności mogą bezproblemowo znaleźć dla siebie opcję doskonałą. Rozwiązań na rynku nie brak, wręcz przeciwnie – nieprzerwanie pojawiają się nowe. Specjaliści służą wskazówkami w każdym przypadku.