Bpgew
Turystyka i biznes - jak robić biznes i podróżować?

Czym jest saperka? Do czego służy w wojsku jak i cywilom?

16 stycznia 2021
Są takie elementy wyposażenia, które stworzono do konkretnych celów. Jednak, mimo to świetnie spełniają także inne, bardzo praktyczne funkcje.

pracy

Autor: Wawel Service
Przykład to saperka. Do jakich ceów się jej używa? Kiedy jest przydatna?
Saperki zostały stworzone, jako część wyposażenia żołnierzy, a szerzej zaczęto ich używać w czasie I Wojny. Nazewnictwo przywodzi na myśl dość skomplikowany przedmiot, lecz jednak mamy do czynienia z prostą łopatką z głownią w kształcie szpica. Skąd w związku z tym taka nazwa? Mianowicie, były użytkowane na co dzień w formacjach saperskich, w jakich służyły do szybkiego wykonywania elementów min znajdujących się w ziemi. Jednak to nie jedyne jej zastosowanie w wojsku, ponieważ czasem też, w sytuacji ostatecznej może służyć, jako narzędzie sieczne na polu walki.
Z kolei poręczny kształt jak i rozmiar takiego narzędzia sprawiły, że chętnie używana jest także przez wielu cywilów, jacy mogą bez problemu ją nabyć. W szczególności miłośnicy wędrowania po bezdrożach noszą ze sobą tę małą łopatę, jaka przydaje się chociażby podczas biwaku. Można nią wykopać dół na odpady sanitarne lub też wbić przy jej pomocy śledzie mocujące namiot, albo też zrobić dookoła niego wgłębienie, aby woda deszczowa nie wlewała się do namiotu.

Z kolei kierowcy maja w bagażniku takie małe narzędzie w sytuacji zakopania się auta w wysokich zaspach. Można wtedy pojazd odkopać, co umożliwi ponownie jazdę. Nie da się ukryć, że to bardzo przydatny sprzęt.

You Might Also Like