Bpgew
Gospodarka - newsy ze świata.

Gdzie wykorzystywane są obecnie elektryczne silniki, jakie są ich główne odmiany i rodzaje.

11 października 2018
Elektryczne silniki są jednymi z najczęściej używanych urządzeń zasilanych za pomocą tego medium. W praktyce występują one w prawie wszystkich sprzętach AGD, w autach a nawet sprzęcie komputerowym, nie mówiąc już o tym, jak dużo używa ich przemysł. Przy pomocy silników zasilane są różnego rodzaju linie produkcyjne, urządzenia oraz maszyny, i ciężko aktualnie by było wyobrazić sobie nowoczesny przemysł bez tych sprzętów.

silnik samochodowy

Autor: Ryan Gsell
Źródło: http://www.flickr.com

Silnik elektryczny ac/dc istnieje w kilku głównych rodzajach oraz bardzo dużej liczbie rozmiarów. Najmniejsze z nich występują w sprzęcie elektronicznym, na przykład typowe DVD lub CD-ROMY także mają w sobie niewielki silniczek. Na drugim końcu są wielkie silniki przemysłowe i kolejowe, ważące niekiedy parę ton i wymagające do zasilania potężnego prądu. Podstawowym podziałem silników jest sposób zasilania, tu rozróżnić można silniki zasilane prądem stałym i zmiennym. W przemysłowych zastosowaniach najczęściej spotykane są silniki prądu zmiennego, z kolei przemysł (zobacz także) elektroniczny i transportowy będzie częściej korzystał z drugiego rodzaju. Zobacz więcej na temat: .

Sama idea funkcjonowania silników elektrycznych elektrycznego silnika jest niezwykle prosta. Silniki składają się z dwóch głównych elementów, czyli stojana zawierającego elektromagnesy oraz wirnika z uzwojeniem twornikowym. Elektromagnesy umieszczone w stojanie będą wytwarzać pole magnetyczne znajdź tu więcej przemysł – www.arapneumatik.pl/k-118-zawory-sterowane-pneumatycznie-hoerbiger-parker-origa -owe elektromagnesy, które oddziałuje na wirnik sprawiając że się zaczyna obracać. Rzecz jasna przez wiele lat doświadczeń i badań rozwinęły rozmaite odmiany silników, różniących się znacznie parametrami i mające różnorodne zastosowanie. Silniki elektryczne to urządzenia wytrzymałe, lecz od czasu do czasu konieczne jest sprawdzenie ich ogólnego stanu.

część składowa

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com

Przeciętna diagnostyka silnika elektrycznego będzie obejmować przede wszystkim skontrolowanie stanu izolacji i uzwojeń, ponieważ wszelkie przebicia mogłyby być niebezpieczne. Kontrolowany jest również stan łożysk, to właśnie one są elementami które się najczęściej wymienia w większości silników przemysłowych i wykorzystywanych w domach.

You Might Also Like